İstanbul’da eskiden kayıklar hüküm sürerdi Boğaz’da, kayık sefaları vardı mehtaba karşı şimdi ise yerini tekne turları aldı. Sevgililer özenle hazırlanmış masalarda yemeklerini yerlerken teknede mehtabı seyrediyorlar. Sadece sevgililer mi? Eş , dost sohbetleri tekne turu yaparken daha bir tatlı oluyor; gençler arkadaşları ile sabaha kadar süren parti organizasyonlarını teknede düzenliyor. Doğumgünleri tekne turu yaparken kutlandığında tadına doyulmuyor. Velhasıl kayıklar yerini teknelere bıraktı, bizlere de tekne turu yapmak için binbir fırsat sunuldu.

Ben de doğumgünümü sürpriz bir şekilde tekne turu yaparak kutlama şansına nail oldum. Doğumgünümün sabahında kahvaltı hazırlamak için kalktığımda eşimin “haydi dışarıda yapacağız kahvaltıyı” demesi ile evden çıktık ve Arnavutköy Sahili’nde durduğumuzda ben kahvaltı yapacak cafe bakarken teknelerin olduğu yere yöneldik. Su isimli teknenin önüne geldiğimizde arkadaşlarım teknede sevinç gösterileri ile beni karşıladılar, mükemmel bir sürprizdi. Teknede sabah kahvaltımızı aldık, kahvaltıda yok yoktu ve personel çok kibardı. Boğaz’da sürekli değişen manzara eşliğinde arkadaşlarımızla birlikte hem Boğaz’ın tadını çıkardık hem de çok keyifli bir kahvaltı yaptık. Peki kahvaltılı tekne turu sürprizim ile gün son buldu mu, hayır! Tekne turumuzun rotasının adalar olduğunu öğrendiğimde beni görseydiniz, çocuklar gibi şendim. Bir doğumgünü bu kadar mı sürprizlerle dolu olur, bir tekne turu bu kadar mı güzel geçer?

Dediğim gibi tekne turumuzun rotası Kalpazankaya, Sedef Adası, Büyükada ekseninde devam etti. Bana belli etmeden bikinim, deniz havlum, terliklerimden oluşan çanta da hazırlanmıştı ve Sedef Adası’nın bakir koylarında denize girme fırsatı da bulduk. Tekne turunun en güzel yanlarından biri beğendiğin yerde demir atıp kendini suya bırakmakmış, anladım. Şimdiye kadar hiç bize özel bir teknede tekne turu yapmamıştım, okadar çok keyif aldım ki sonrasında Boğaz’da tekne turu organizasyonlarını araştırdım. Benim sürpriz doğumgünü organizasyonumu Suyatçılık firmasıyla organize etmiş eşim. Gerçekten hem tekne çok gösterişliydi hem de personel muhteşemdi, Suyatçılık firmasına teşekkürü bir borç bilirim. Tekne turu artık senede birkaç kere mutlaka yapacağım organizasyonlar arasında yer alıyor.

Bir sonraki tur mu..? Erguvanları izlemek için tekne turu yapabilirim, arkadaşlarla tekne turu yaparken akşam yemeği organizasyonu yapabilirim, yaz geliyor adalara doğru tekne turu yapabilirim.. Yani artık bana sebep çok tekne turu yapmak için. Zaten İstanbul’da yaşayan biri olarak ben neden bu yaşıma kadar sadece bize özel bir tekne turu yapmadım, sanırım insanlara ne kadar fevkalade bir organizasyon olduğu duyurulmuyor, reklamı yok, bilen biliyor, aklına gelen gidiyor. Bilenler bilmeyenlere anlatsınlar, İstanbul’da yaşıyorsanız tekne turu yapmalısınız.